unit cost उदाहरण वाक्य
उदाहरण वाक्य
- :" Labor unit cost " is the cost of labor per unit produced.
- UPS units cost from less than $ 100 up to several hundred dollars.
- He said he had been looking for unchanged, or slightly higher, unit costs.
- The unit cost approach fails to take regional differences into account.
- Disposal units cost between $ 80 and $ 125, Whalen said.
- Unit costs will decline, he said, but technology requirements will continue to grow.
- It is developed at a unit cost of approximately US $ 170, 000.
- Discrepancies in unit cost have been attributed to different methods for analyzing cost.
- The units cost between RM8, 000 and RM20, 000, depending on the features.
- As a consequence, unit costs would likely rise, pressuring profit margins and prices.